Doktorun Mutfağından

İTALYA

ROMA

Dünyanın en güzel şehri!

Her an bir köşe başından bir tarih ya da sanat eseri fırlayabilir. Roma; birkaç gün hatta 1 hafta geçirebileceğiniz ve hergün yapacak değişik birşeyler bulabileceğiniz ender şehirlerden biridir. Ancak zamanınız kısaysa iyi organize olmalısınız.

Roma, İstanbul ve Lizbon gibi yedi tepe üzerine kurulmuştur.

Nasıl gidilir, nasıl dönülür?

İstanbul’dan Roma’ya direkt uçuş bulunmaktadır. Giderken yeni başlayan tatilin verdiği enerji ve bizce Avrupa’nın en güzel ve konforlu havalimanlarından olan Atatürk Havalimanı ya da Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan başlayan yolculuğunuz sizi kesinlikle yormayacaktır. Ancak tatilin sonunda biten enerjinizle Roma Havalimanı’ndan nefret edebilirsiniz. Oldukça eski ve konforsuz bir havalimanıdır. Kontuarların ne zaman ve kaç tane açılacağına havayollarının yer görevlisi karar verir. Türk Hava Yolları ile bile uçsanız bu görevli genelde İtalyan’dır, tek kelime Türkçe bilmez hatta bazıları İngilizce bile bilmeyebilir. Genelde kontuarlar önünde uzun kuyruklar oluşur. Kontuardan kapıya gidiş ortalama 2 saati bulabilir. Dönüşte ağır el bagajları ya da yere koymaya kıyamacağınız için elinizde taşımakta ısrar edeceğiniz tıka basa dolu değerli çantalardan kaçınmanızı öneririz.

Oteller

İtalya’nın genelinde olduğu gibi Roma’da otellerin yıldızını belediye vermektedir. Uluslarasası standartlardan çok çok uzak yıldızlar görebilirsiniz. Hijyen, İtalyan otellerinin en belirgin özelliği değildir.

En kötü ihtimalle 3 yıldızlı bir oteli tercih edin. Bunun altını düşünmeyin bile. Yaz sezonu gidiyorsanız elektrikli sinek kovucu gerekebilir. Kesinlikle havlunuzu götürmenizde fayda var. Oteller oda- kahvaltı şeklindedir. Kontinental kahvaltı olarak tanımlanan; kruvasan, reçel, çay ya da kahveden oluşmaktadır. Ancak bazı Türk tur şirketleri buna tereyağı, domates, salatalık ekletebiliyorlar.

Ulaşım

Toplu taşıma imkanı vardır. Tren, metro ya da otobüsü kullanabilirsiniz. Kimi otobüslerde bilet makinesi bulunurken, kimilerinde yoktur. Tabak shop’lardan (sigara, alkol vb. ürünler satan dükkan) gündüz yeteri kadar bilet almanızı öneririz. Çünkü bu dükkanlar genelde saat 20 den önce kapanmaktadır. Avrupa’nın pek çok şehrinde olduğu gibi otobüs şoförü bilet kontolü yapmaz, bu yüzden otobüse istediğiniz kapıdan binebilirsiniz. Bilet kontrolörünün otobüse binip sizden bilet sorması düşük bir ihtimaldir ancak buna güvenerek bilet almamazlık etmeyin. Aksi taktirde yaklaşık 60 euro ceza ödersiniz.

Taksi de bir ulaşım şekli olabilir. Ancak normal şartlarda bile pahalıdır. Kaldı ki İtalyan taksi şoförleri yolu uzatmak suretiyle size çok daha fazla para ödetebilir.

Yeme, içme

Tabii ki dünyanın en güzel pizzaları, makarnaları(pasta), espresso, cappucino, tiramisu ve gelata(İtalyan dondurması)! Şarapları çok güzeldir. Sofra şarapları bile oldukça lezzetlidir. Domuz eti sık kullanılır. Bu yüzden riske girmemek, İngilizce sıkıntısı çeken garsonla cebelleşmemek için biz size Pizza Margarita’yı öneririz. Peynir ve domates sosundan yapılır. Makarnalardan arabiata soslu olanları tercih edebilirsiniz. Kremalı, ıspanaklı, mantarlı makarnalar da enfestir ancak dediğimiz gibi, garson İnglizce biliyorsa bu riskleri alın. Ufak bir hatırlatma; Bolonez sos içinde domuz eti bulundurabilir.

Herhangi bir kahveciden kahve istediğiniz taktirde, ekstra bir şey söylemezseniz size verilen zehir gibi sert bir espresso olacaktır. Bu espresso Türkiye’de içtiklerinize benzemez, double isterken bir daha düşünün. İtalyanlar bizim filtre kahve olarak içtiğimiz kahveye Americano diyorlar. Türkiye’de her ne kadar Americano farklı bir kahve tadı olsa da İtalya’da filtre kahve olarak sunuluyor.

İtalya’ya gidip tiramisu yememek olmaz. Ancak bazı yerlerde tiramisu yedikten sonra Türkiye’deki komşunuzun daha lezzetli tiramisu yaptığı hissine kapılabilirsiniz. Tiramisunun püf noktası aslında içindeki mascarpone peyniridir ama sanırım bazı işletmeler ucuza kaçıp farklı peynirler kullanınca ortaya değişik tiramisu tatları çıkabiliyor.

Ve elbette gelata(dondurma)! Dev külhalarda satılan çok çok çok lezzetli İtalyan dondurması. Gelata Türk parasına vurulunca  pahalı gelebilir ama kesinlikle değer.

Güvenlik

Bizim başımıza kötü bir şey gelmedi ancak İtalya yolculuğuna niyetlenenler bilirler ki burası güvenli bir şehir olarak nam salmamıştır.Kendinizi kollayın, pasaportunuza ve paranıza sahip çıkın.

Alışveriş, hediye

İtalya’nın tüm şehirlerinde olduğu gibi Roma’da da dünyanın tüm önde gelen markalarını orijinal dükkanlarında satın alabilrisiniz. Bu durumda ciddi bir harcama yapacaksınız. Gelin ben size Roma  çıkışındaki outlet’i önereyim. Burası oldukça ucuzdur. Ancak uzun yıllardır Türkiye’de herşey olduğundan yurtdışından bunları getirmek pratik mi tartışılır. İtalyan markaları gardrobunuzda mutlaka bulunmalıysa, ancak çok para harcamak istemiyorsanız outlete gidin tabii. Bu arada alışveriş sizin için vazgeçilmez değilse, güzel Roma sizi beklerken outlet’te geçirdiğiniz zamana yazık.

Bu arada Roma sokaklarını dolaşırken, üzerlerinde çeşitli Roma ve İtalya baskıları olan tişörtler 5 euro’dan itibaren bulunabildiğini hatırlatalım. Anahtarlıklar, hediyelik makarnalar, küçük biblolar, takılar alınabilir. Bronz gladyatörler, cam ya da porselen collosseumlar da hediye seçenekleridir.

Untumadan, sokak satıcılarından alışveriş yaparken mutlaka pazarlık yapın!

Gidilecek, görülecek yerler

  • Fountain de Trevi – Ülkemizde “Aşk çeşmesi” olarak bilinir. Muhteşem bir yapıttır. Giden kişi sağ elle 2 adet para atmalıdır. İlki her zaman Roma’ya geri gelmek içindir. İkincisi aşk içindir. Aşkı olanlar aşkının ömür boyu sürmesini, olmayanlar aşkı bulmayı dilerler. Bu arada karşısındaki dondurmacı da şahanedir.
  • Collosseum- Gladyatör alanıdır.Burada galdyatör okullarından yetişmiş olan savaşçılar kendi aralarında ve vahşi hayvanlarla yüzyıllarca dövüşmüşlerdir. Giriş ücretlidir, dilerseniz buna ek olarak ücretli guided tour alabilirsiniz.
  • İspanyol merdivenleri: 16. yy da yapılmış olup bir açık hava tiyatrosu görünümündedir. Günün her saatinde kalabalık bir mekandır.
  • Plaza de Venezia: Buram buram tarih kokan Roma’da sonradan yapılmış,  bembeyaz görüntüsüyle “ şehrin takma dişleri” adıyla anılmaktadır.
  • Plaza de Navona: Restoran ve kafelerin bulunduğu oval meydandır. Dört nehir çeşmesi de burada bulunmaktadır
  • Pantheon: Eski Yunan’dan kalma en önemli eserlerden biridir. Biraz acele edin, saat 18 de kapanıyor!
  • Via condotti: Son derece şık mağazaların bulunduğu bir caddedir.
  • Vatikan: İtalya’dan özerk bir cumhuriyet olup, ayrıca değinilmiştir.

Edebiyat ve Roma;

Mrs. Stone’un Roma Baharı. Ülkemizde Arzu Tramvayı,  Kızgın Damdaki Kedi ve Sırça Kümesin yazarı olarak bilinen Tennessee Williams’ın bir klasik olan kısa romanı.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: