EYVAH BEBEĞİM ÇOK GAZLI!

Maalesef bunu söylüyorsanız uykusuz geceler sizindir. Bebeklerde sindirim sisteminin yetersiz matürasyonu (olgunlaşması) nedeniyle gaz problemleri görülebilmektedir. Bilimsel temelinden emin olmamakla birlikte halk arasındaki yaygın görüş erkek bebeklerde gaz probleminin daha sık olduğudur. Ben de bir gazlı erkek bebek annesi olarak gayet yoğun düzeyde bu günleri yaşadım. Pek çok faktör bebekteki gazı artırmaktadır ancak “sebep budur” denecek bir etmen bilinmemektedir. Tahmin edileceği gibi sebebi bilinmeyen bir durumun belirgin bir çözümü de yoktur :(. Peki neler yapılabilir? Ben bir anne ve hekim olarak kendi branşım pediatri olmadığından müstahzar ilaç ismi vermeyi uygun görmüyorum. İlaç gurubu olarak bahsedeceğim gibi diğer çözümleri de tecrübelerim doğrultusunda özetleyeceğim.

ANCAK, eğer beklentiniz “bir internet sitesi okudum ve herşey yoluna girdi” ise üzgünüm bunu ne burda ne de herhangi bir internet sitesinde bulamayacaksınız. Herşeyden önce bunun geçici bir süreç olduğunu bilmek önemli. Bu süreç ne kadar? Bebeğine göre 40 gün, 2 ay, 3 ay, 6 ay… Benim oğlumda 3 ay sürdü. Şimdi geriye dönüp bakınca insan hayatında 3 ay nedir ki? Ama o 3 ay uykusuz , zaten yeni anne olmuş perişan, şaşkın biri için yıllar gibi gelmişti.

Önerilerim şunlar:

1) Anne karnındayken olasılıkla aort damarının çıkardığı uğultuya benzediğinden mutfak aspiratörü, elektrikli süpürge ve saç kurutma makinesinin sesi bebeğinizi mutlaka rahatlatacaktır. Gazı tabi ki geçmeyecek ancak bebek kendini tekrar anne karnında gibi hissedip rahatladığından kucağınızda uyuması an meselesidir.

2) Bebek kucağınızda iken yürümek hem onun barsak dolaşımını artırır hem de size yakın olduğundan yine rahatlar.

3) Acı elma yağı denilen aktarlarda satılan bir yağ var, bunu karnına ve ayak tabanlarına sürmek bazı bebeklerde rahatlama sağlamaktadır.

4)Biberon ile besleniyorsa anti-kolik biberonlar kullanılmalıdır. Ben Dr. Brown kullanmıştım, yıkarken bir sürü parça çıkıyor ama en azından bebeğin emerken ekstra hava yutmasına mani oluyor.

5)Anne memesini direk emiyorsa doğru pozisyonda emzirildiğinden emin olunmalı, silikon meme başı ile emiyorsa mümkün olan en küçük meme başı kullanılmalıdır ki her emmede arada kalan hava daha az olsun, çünkü maalesef bu ürünleri emerken bebek her koşulda hava yutuyor, ben kullanmıştım bana güvenin.

6) Süt veren anneler kesinlikle beslenmesine dikkat etmeli. Gaz yapan besinler, çok soğuk içecekler, ayak üşütmek size yaramaz. Nane çayı içilebilir. Marketlerde satılan sallama çaylar değil de çay süzgecine 1 tatlı kaşığı kuru nane koyup bir kupada demlediğiniz ev yapımı çayı içebilirsiniz. En kötü ihtimalle fayda etmez ama size bir zararı da olmaz.

7)Çok zor durumda kalan anne babalar için (biz bunu da denedik ve uyguladık) bebek anne ya da babanın göğsünde uyur. Muhtemelen karnı sizin sıcağınızla rahatladığından uyuyabilir. Yani şöyle oluyor; anne/ baba hafif eğimli şekilde koltukta oturuyor, bebek yüzüstü olacak şekilde onların göğsüne yatıyor. Anne / baba uyumuyor  mu? Maalesef hayır. Ama şöyle düşünün bebek uyumazsa yine de uyuyamayacaksınız üstelik bir de onu pışpışlamak gerekecek. Böylece en azından biriniz ve bebek uyur, diğer ebeveyn dinlenir. ASLA yatakta denemeyin, uykusuzluğa dayanamazsanız denemeyin. Çünkü uyuyakalıp çocuğu düşürürseniz bunun telafisi yok.

8) Çeşitli gaz damlaları ve şurupları mevcut. Birkaç tane fitil preparat da var. Şuruplar uygulama zorluğu taşıyor. Bebeğe içirmeye çalışırken genelde şekerli ve yapışkan olan bu sıvı bebeğin üstüne dökülüyor vb. Fitil de sürekli kullanmayı tercih edeceğimiz bir preparat değil.Bu anlamda damlalar daha kolay uygulanıyor. Fayda eder mi? Denenebilir. Yani 20 çocuktan birine yarıyorsa ve sizin  çocuğunuz o bir çocuksa jackpotu buldunuz demektir.

9)İsmini vereceğim tek ürün bir nevi oral aşı olan Bio Gaia. Bir barsak bakterisinden hazırlanmış bir damla. Barsak matürasyonunu ve motiliteyi (hareketi) düzenliyor. Günde 1 kez 5 damla. Biz en çok bundan fayda gördük. Ancak KULLANMADAN ÖNCE MUTLAKA DOKTORUNUZA DANIŞINIZ.

10) Peki tüm bunları yaptık, çocuğumuzun gazı ne zaman geçer? Zamanı ne zamansa o zaman. Hayal kırıklığına mı uğradınız? Uğramayın. Sabırlı olun. Geçecek. Şimdilik günü kurtarmaya çalışın. Önerilerimi deneyin.

KOLAY GELSİN.

 

 

Advertisements