Malzemeler:

  • 1 su bardağı su
  • 1 yumurta
  • tuz, karabiber
  • 4 su bardağı un
  • 250 gr. kıyma
  • 1 kuru soğan
  • yoğurt
  • arzuya göre tereyğı, salça

Derin bir karıştırma kabının içine suyu koyun, yumurtayı kırın ve tuzu ekleyin. Bu karışımı çatalla çırparak homojen hale getirin. Unu ekleyin. Tüm malzemeyi kulak memesinden daha sert bir hamur olana kadar yoğurun. Unun markasına, yumurtanın büyüklüğüne bağlı olarak hamur bazen istenen kıvama ulaşmayabilir bu durumda bir miktar daha un eklenebilir. İyice yoğurdunuz hamur üzeri buzdolabı poşeti ile örtülerek 30 dk. dinlendirilir.

Bu esnada soğan soyulup yıkandıktan sonra rendelenir. Kıyma, rendelenmiş soğan ve tuz da ayrı bir kapta iyice yoğurulur.

Dinlenen hamur iki parçaya(beze) ayrılır. İlk beze hafif unladığınız masanın üzerinde oklava ile bıçağın keskin olmayan tarafı kalınlığında açılır. (Geride kalan beze sırası gelene kadar tekrar buzdolabı poşeti ile örtülür.) Açılan yufka önce yukarıdan aşağıya doğru yaklaşık 2 cm genişliğinde şeritler halinde kesilir. Daha sonra soldan sağa 2 cm aralıklarla kesilerek küçük kareler elde edilir. Arzu ederseniz daha küçük kareler de yapabilirsiniz. Bu karelerin içine yoğurdunuz kıymadan fındık içi büyüklüğünde kıyma koyun. Küçük kareyi önce dikdörtgen haline getirecekmiş gibi yapın sağ ve sol tarafta kalan kenarları yapıştırın, üstteki uzun kenar açık kalsın. Daha sonra sağ ve solda yapıştırdığınız kenarları ortaya getirip birbirine yapıştırın. Kıymanın dışarı çıkmaması için üstteki yeni oluşan kenarları da birbirine yapıştırın.

Tüm mantıları hazırladıktan sonra büyük bir tencerede kaynattığınız suya önce bol tuz ekleyin ardından mantılarınızı dökün.Haşlandıktan sonra kevgir yardımıyla sudan çıkarın .Tercihe göre sarmısaklı ya da sarmısaksız yoğurt ve üzerine tereyağlı salçalı sos dökün. Enfes!

Afiyet olsun!

P.S. Mantıları yaptıktan sonra buzdolabı poşetiyle derin dondurucuya koyabilirsiniz. Canınız istediğinde yine kaynar suyun içine çözülmelerini beklemeden atarak haşlayabilirsiniz.